EL DOKUMA HALISI YIKAMA

EL DOKUMA HALI NASIL YIKANIR

            El dokuma halılar kök boya ile imal edilmesinden dolayı, bilinçsiz bir yıkama şeklinde telafisi olmayan hasarlar alabilmektedir.Kırklareli Halı Yıkama El dokuma halılarda öncelik doğru deterjan ve ilaçların kullanılması ve yıkama işleminin özünde olduğu gibi itina ile yapılması gerektiğinin bilincindedir. El dokuma halılarda yıkama öncesi kök boyların akmasını önleyecek ithal ilaçlar kullanılmalı, akabinde yıkama işlemine alınarak süresi aşılmadan yıkanması gerekmektedir. Kırklareli Halı Yıkama olarak firmamızda el dokuma halılarınız dokuma ve kök boya analizinden sonra yıkama işlemine alınarak gerek doğallığı gerek ise ilk günkü orijinalliği korunmaktadır. El dokuma halılarınız tezgah üzeri dokuma olmasından ötürü ekseni düz değildir. Dokuma işlemi sonrası yapılan gerdirme işlemi ile düz hat durumunu almaktadır. Birkaç yıkama akabinde bu işlemin tekrarlanarak halılarınızın düz hatta gerilmesi sağlanmalıdır.

EL DOKUMA HALILARDA LEKE ÇIKARTMA

            El dokuma halılarda leke çıkartma işlemi tahmininden zor ve meşakkatlidir.   Gerek dokuma gerek ise yün iplik içerisine işlemiş olan lekenin çıkartılması adına üreticilerinin ön gördüğü leke çıkartıcı ilaçlar sayesinde %80 lin bir oranda leke çıkartma garantisi verilmektedir. Ancak halınız üzerinde bireysel yapılan leke çıkartma işlemi veya kulaktan duyma ilaçların kullanılması halınızda telafisi olmayan hasarlara yol açabilir ve lekenin çıkarılmasını güçleştirebilmektedir. Bu sebepten ötürü El dokuma Halılarınız da oluşabilecek lekeler doğrultusunda işlem yapmadan firmamız ile irtibata geçiniz. 

el dokuma

EL DOKUMA HALILARDA ŞAMPUAN  

El dokuma halılarda tamamen dokumasına uygun organik şampuanlar kullanılmalıdır. İçerisinde kimyasal veya Solvent içerikli şampuanlar el dokuma halılarınıza kalıcı hasar vermesi muhtemeldir. Yanlış kullanılan şampuan sebebi ile halılarınızda genleşme meydana gelebilir veya organık olan yün ipliğe yanıcı bir etki yaparak sarartabilmektedir.

EL DOKUMA HALILARIN BAKIMI

El dokuma halılar yapısı gereği periyodik bakımları mevcuttur. Bunlar içerisinde gerdirme, kabartma, saçak onarımı, saçak örümü, tarama ve presleme bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlar sayesinde halılarınızın kullanım ömrü uzayarak nesilden nesile aktarımı mümkün olacaktır. Mevcut bakımları halılarınızın kullanım şekline göre 6 ay ile 1 yıllık periyotlar içerisinde yaptırmanız önerilmektedir. Daha detaylı bilgi için Firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.Kırklareli Halı Yıkama

el dokuma yıkama